Kurucumuz Mahmut Önder ARTUK 1983 yılı Niğde ULUKIŞLA  doğumludur. Babası Hüseyin ARTUK'un Afyon Şeker Fabrikasında çalışması nedeni ile  kurucumuz Mahmut Önder ARTUK  tüm eğitim ve çalışma hayatını Afyonkarahisar'da sürdürmüştür.  İlk okul eğitimini Afyonkarahisar Atatürk İlköğretim okulunda, Ortaöğretimini Şemsettin Karahisari Ortaokulunda gören kurucumuz lise eğitimini Afyon Lisesinde tamamladıktan sonra Bursa Uludağ Üniversitesi Fizik Bölümünü bitirmiştir.

Mahmut Önder ARTUK 2011 yılında Pınar ARTUK ile dünya evine girdi. Hüseyin Aras, Fırat ve Ural isimlerinde üç erkek çocuğu vardır.

2007 yılında ilin en büyük dersanesi olan Batı Dersanesini kurmuştur. 2014 yılında da ilin en çok tercih edilen okulu olan Özel AOSB Rahmiye Sare Palalı Mesleki ve Teknik Lisesini kurdu. Şuanda bünyesinde Türkeli Gazetesi, Artuk AVİATİON, Batı Petrol, Batı İnşaat, Batı Yemek, Batı Tur ve AddValue firmalarınında bulunan Artuk Şirketler Grubunun Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmaktadır.

Şirketler Hakkında

Türkeli Gazetesi 1951 yılında yayın hayatına başlamış ilin en yüksek satış rakamlarına ulaşan gazetesidir. Gazete günlük olarak çıkmakta ve ilde güven duyulan bir haber portali olmaktadır. 

Artuk AVİATİON eklemeli imalat teknolojisi ile uçak, havacılık, savunma ve medikal alanlarında üretim yapan bir firmadır.

Batı Petrol 2023 yılında hizmete giren Petrol Ofisi ile ortaklığı bulunan ve Ankara Afyon karayolu üzerinde hizmet veren bir firmadır.

Batı Tur ilin tüm büyük okullarını ve büyük firmalarının taşıma hizmetini sunan firmamız günde 2500 kişinin taşımacılık faaliyetlerini yürütmektedir.

Batı Catering (Yemek) günde 5000 kişilik yemek kapasitesi ile üretim yapan firmamız tüm ulusal ve uluslararası hijyen ve üretim sertifikalarına sahiptir.

Batı İnşaat firması ilde güvenlik ve kalite denilince akla gelen bir inşaat firmasıdır. 

AddValue firması uluslararası başta CNC makineleri olmak üzeri bir çok makinenin üretim, ithalat ve ihracatında yer almaktadır.