Gıda teknolojisi alanı altında yer alan gıda kontrol, süt işleme, hububat işleme, sebze ve meyve işleme, zeytin işleme, çay üretimi ve işleme dallarında yeterlilik kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır.

Gıda konusunda ülkemizin en önemli merkezi konumunda olan ilimiz, termal turizm sayesinde daha da önemli hale gelen gıda sektörünün ihtiyacı olan (gıda teknikeri, gıda mühendisliği) bölüm mezunları bu alandaki boşluğu tam manası ile dolduracaktır.

EĞİTİM VE KARİYER İMKANLARI

Meslek liselerinin Gıda teknolojisi alanından mezun olanlar, "Yükseköğretime Geçiş Sınavında" başarılı ise lisans programlarıyla da meslek yüksekokullarının ilgili programlarına devam edebilirler. Sınavsız yerleşebilecekleri ön lisans programları mevcuttur. Gıda laboratuvar teknisyenleri, gıda üretimi yapan fabrikalarının laboratuvarlarında, özel gıda kontrol laboratuvarları vb. yerlerde iş imkanı bulabilmektedirler. Hizmet sektöründe marketler, yemek fabrikaları, pastaneler vb. yerlerde de kalite kontrol elemanı olarak çalışabilirler.

Süt ve süt ürünleri operatörü, hububat ve hububat ürünleri operatörü, çay üreticisi ve operatörü, sebze, meyve ve ürünleri operatörü, sofralık zeytin ve zeytinyağı operatörü, gıda üretimi yapan fabrikalar ve imalathanelerde çalışabilirler. İş yerlerinde belli bir süre çalışanlar, çeşitli bölümlerde üretim sorumlusu olarak çalışabilmektedir.